הסרת גידולים בבטן

 
היות וגוף האדם אינו חסין, לאורך השנים עשויים להתפתח בתוכו גידולים מסוגים שונים. חלק מהגידולים יהיו ממאירים בעוד שאחרים יהיו שפירים. כמו כן ישנם גידולים קטנים שאינם מורגשים, בעוד שאחרים יהיו גדולים יותר, בשלבים מתקדמים ויובילו לתסמינים פיזיים מהם לא ניתן להתעלם. כאשר הגידולים נמצאים בחלל הבטן בשלב מתקדם, הטיפול הטוב ביותר יהיה ניתוח לכריתה וסילוק הגידולים מהגוף. ניתוח זה הנו מורכב, דורש מיומנות ויש לבצע אותו בזהירות על מנת שלא לפגוע באיברים סמוכים. לכן חשוב לפנות לרופא מנתח מקצועי ולו ניסיון רב בניתוחי הסרת גידולים בבטן.
 

אבחון גידולים בבטן

 

 
אחת הדרכים לבדוק אם הנכם סובלים מגידולים בבטן היא על ידי ביופסיה. במהלך הבדיקה תילקח דגימה מהגידול ותשלח לבדיקת מעבדה. במעבדה הדגימה תאובחן תחת מיקרוסקופ על מנת להבין מהו סוג הגידול עמו מתמודדים. ברוב המקרים הביופסיה תתבצע באמצעות החדרת מחט אל הגידול והיא מיושמת במסגרת שיטה הנקראת לפרוסקופיה. במהלך שיטה זו הרופא מבצע מספר בודד של חתכים קטנים באזור חלל הבטן על מנת להחדיר כלים רפואיים, ביניהם גם לפרוסקופ. הלפרוסקופ מקרין אל צג ענק את הנעשה בחלל הבטן והרופא בוחן אם ישנם גידולים. במקרים מסוימים הרופא אף יכול לטפל בגידול בו זמנית ולהסיר אותו כבר בשלב האבחון הראשוני.
 

כיצד מתנהל ניתוח להסרת גידולים בבטן?

 

 
אחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בגידולים בבטן היא על ידי ניתוח. זאת מכיוון שגידולים אלו יכולים להגיע לנפח עצום ולמשקל גבוה ולכן טיפולי כימותרפיה והקרנות לא יהיו יעילים באותה מידה. יש לציין כי במקרים מסוימים יוחלט לבצע ניתוח לאחר כמה טיפולים, שכן כימותרפיה והקרנות יכולים למזער את נפחו של הגידול ולהאט את קצה ההתפתחות שלו. למרות שישנן גישות שונות לניתוחים, ברבים מן המקרים השיטה הפתוחה תהיה האופציה הנבחרת עבור הסרת גידולים בבטן. מיקומו של החתך תלוי במיקומו של הגידול ומהלכו של הניתוח יקבע בהתאם לסוגו של הגידול ולרמת המורכבות שלו.
 

מה המטרה של ניתוחים אלו?

 

 
המטרה העומדת מאחורי ניתוח הסרת גידולים בבטן היא להותיר את חלל הבטן נקי מגידולים סרטניים. לכן שאיפתו של המנתח היא להסיר את הגידול במלואו. במקרים מסוימים יוחלט במהלך הניתוח להסיר איברים סמוכים באופן חלקי או מלא, זאת במידה והגידולים הסרטניים התפשטו גם אליהם. במידה ולא יתאפשר להסיר את הגידול בשלמותו במהלך הניתוח, המטופל יצטרך להמשיך עם טיפולי כימותרפיה והקרנות כדי להילחם בסרטן ובהתפתחותו. תקופת ההתאוששות מהניתוח תלויה במידת מורכבותו, בנפחו של הגידול וכן בפגיעה באיברים הסמוכים, אם הייתה. ברוב המקרים תקופת ההחלמה אורכת שבועיים במהלכה יש להקפיד על מנוחה.
 

ד"ר איאן וייט – מוביל את תחום הכירורגיה

 

 
למקצועיות של המנתח ישנה חשיבות מרבית, שכן מידת מומחיותו תקבע את אופיו של הניתוח, את השיטה שתבחר וכן את התוצאות. כמו כן ככל שהמנתח יהיה מקצועי ומיומן יותר, כך יוכל להיעזר באמצעים מתקדמים ולבצע את הניתוח על הצד הטוב ביותר. ד"ר איאן וייט הנו מומחה בכירורגיה כללית ומספק מענה למטופלים רבים אשר מתמודדים עם גידולים בבטן. ברשותו ניסיון רב בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת לניתוחי מעי גס, רקטום ואיברים בחלל הבטן, לרבות ניתוחים אונקולוגיים של סרטן ופוליפים.
 
מקצועיותו הרבה לצד ניסיונו הרב בביצוע ניתוחים אונקולוגיים הם אלו שמאפשרים לד"ר איאן וייט להתאים לכלל מטופל את הטיפול המתאים למצבו ולסוג הסרטן ממנו סובל, זאת תוך מקצועיות רבה, שקיפות מרבית ושקילת היתרונות הגלומים בניתוח, אל מול הסיכונים הקיימים.