טיפול בטחורים

 
טחורים הם כלי דם שנמצאים באזור הרקטום התחתון ובפי הטבעת. לכולם יש אותם, שכן הם מסייעים לנו לשלוט טוב יותר על היציאות שלנו, בין יתר תפקידיהם השונים. כאשר כלי הדם הללו מתרחבים, נמתחים וצונחים עשויות להיגרם בעיות כמו דלקות, קרע או פקקת. כתוצאה מכך, גם אי נעימויות וכאבים.

כך תדעו שיש לכם טחורים:

  • דם בצואה, על האסלה או על נייר הטואלט לאחר היציאה
  • כאבים או חוסר נוחות בפי הטבעת
  • גירוד וגירוי סביב פי הטבעת
  • בליטה או נפיחות סביב פי הטבעת
  • דליפה של צואה
 

מהם הגורמים לטחורים?

 

 
ישנן כמה סיבות עיקריות להופעתם של טחורים כאשר אחת מהן היא עצירות. גם מאמץ בזמן יציאות או לחץ על אזור האגן כפי שקורה במהלך הריון עשויים להוביל לטחורים, אולם לא רק. תתפלאו לגלות כי גם אצל אנשים ולהם יציאות סדירות ורכות אובחנו טחורים. סיבה נוספת לטחורים היא לחץ דם גבוה בווריד הכבד הפורטלי. וריד זה אחראי לניקוז הטחורים וכאשר לחץ הדם בו גבוה, הוא אינו פועל כראוי. סיבות נוספות להיווצרות טחורים הן פעילות גופנית מאומצת או לחלופין, היעדר פעילות גופנית, מצבים של סטרס, ואף תורשה וגיל: ככל שמתבגרים כך גובר הסיכון לצניחת טחורים בשל חולשה, איבוד טונוס שינויים בחילוף החומרים ועוד. גם אנשים שסובלים מעודף משקל נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מטחורים.
 

כיצד מאבחנים?

 

 
טחורים הם בעיה נפוצה אצל 10% מהאנשים ובעיקר הם נפוצים בקרב נשים בשל הריונות ולידות ויצירת לחץ גדול יותר על פי הטבעת והרקטום. טחורים אינם מהווים סיכון בריאותי, אולם במידה וישנם תסמינים כמו למשל דימום, חשוב לפנות לרופא כדי לאבחן האם הטחורים הם הסיבה לדימום או שישנה סיבה אחרת. האבחנה הנה לרוב פשוטה: יש להסתכל על הטחורים. במידה ומדובר בטחורים פנימיים האבחון יתבצע באמצעות אנדוסקופ, שזהו מכשיר הנראה כגליל פלסטיק ובאמצעותו ניתן להרחיב את פי הטבעת. בדיקה זו נקראת אנדוסקופיה.
 

מהו הטיפול בטחורים?

 

 
הטיפול בטחורים הוא לרוב מניעתי ודורש הקפדה על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים ופירות וירקות, שתייה מרובה של מים, הימנעות ממשקאות אלכוהוליים ומאכלים חריפים והימנעות משהיה ממושכת בשירותים ומאמץ במהלך היציאות. כמו כן מומלץ להימנע גם מישיבה ממושכת. במקרה והטיפול המניעתי אינו מועיל יש להשתמש במשחות מאלחשות אשר מכילות חומר הרדמה מקומי, יוצרות שכבת הגנה וגם מכילות חומרים אשר תורמים לכיווץ הטחורים ומרפאים את הרקמה. שיטות נוספות להקלה הן שימוש בבידה, נטילת משככי כאבים מקומיים, תחבושות קרות ועוד.
 

מתי יוחלט על טיפול פולשני?

 

 
כאשר כל השיטות השגרתיות לא עוזרות ישנן דרכים יותר פולשניות שמטרתן מיגור התופעה כמו למשל טיפול בחשמל, ניוון הוורידים הנפוחים, טיפול לייזר לצריבת כלי הדם הפגועים או הקפאת טחורים. במידה וכל הטיפולים האלו לא עוזרים או במידה והטחורים נמצאים בדרגה מתקדמת תומלץ האופציה הניתוחית להסרת הטחור. ניתוחים להסרת טחורים מתבצעים תחת הרדמה כללית ולרוב הם אינם דורשים זמן אשפוז ממושך. את הניתוח מבצע פרוקטולוג שהוא כירורג ולו ניסיון בביצוע ניתוחים פרוקטולוגים.
 

ד"ר איאן וייט – מומחה בכירורגיה כללית ופרוקטולוגיה

 

 
ד"ר איאן וייט הוא כירורג בכיר המומחה בכירורגיה כללית ובעל תת התמחות בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת, בכירורגיה של המעי הגס ופרוקטולוגיה. לרשותו ניסיון רב בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת לניתוחי מעי דק, מעי גס, חלחולת (רקטום) ופי הטבעת. בנוסף מומחיותו בתחום הפרוקטולוגיה הובילה אותו לספק מענה נרחב למטופלים הסובלים מטחורים, הן באמצעות טיפול שגרתי והן באמצעות ניתוח פרוקטולוגי מתקדם ויעיל.