כריתת אדרנל

 
בלוטות האדרנל מוכרות גם בשם בלוטות יותרת הכליה. הן ממוקמות בחלק העליון של הכליות וצורתן משולשת. לבלוטות האדרנל יש קליפה חיצונית וחלק פנימי. הקליפה החיצונית אחראית על הפרשת הורמונים מסוג סטרואידים כמו טסטוסטרון וקורטיזול, כאשר החלק הפנימי אחראי על הפרשת הורמונים כגון אדרנלין. כאשר ישנו כשל בתפקודן של הבלוטות עלולים להיגרם מצבי חולי לגוף, כמו גם פגיעה במאזן ההורמונלי שלו.
 

מתי יהיה צורך בניתוח?

 

 
כריתת אדרנל תהיה האפשרות הטיפולית הטובה ביותר במקרים של גידול בבלוטה. למרות שגידולים אלו לרוב קטנים ושפירים הם עשויים לגרום להפרשת הורמונים מוגברת. כל עוד הגידולים קטנים ניתן לכרות אותן בשיטות לפרוסקופיות, בהתאם לצורך. יש לציין כי ישנם מקרים נדירים בהם הבלוטות יכרתו בשל חשש לגידול סרטני או כאשר מדובר בגידול גדול באופן בלתי רגיל. כאמור, קיימת אפשרות לכרות בלוטה אחת או יותר במהלך ההליך הניתוחי.
 

כיצד מבוצע ניתוח כריתת אדרנל?

 

 
על פי רוב כריתת בלוטות האדרנל מתבצעת בשיטה הלפרוסקופית, במהלכה המטופל יהיה תחת הרדמה כללית ואינו ירגיש בכאבים. בתחילת הניתוח יבצע הרופא המנתח חתכים קטנים באזור הבטן על מנת להחדיר את כלי הניתוח. מדובר בשניים עד שלושה חתכים כאשר חתך נוסף יבוצע באזור הטבור וישמש להחדרת הלפרוסקופ, מכשיר דמוי צינור שבקצהו מצלמה ומקור אור. המצלמה שולחת אל הצג בחדר הניתוח תמונות בזמן אמת ובכך מסייעת למנתח לבצע הליכים רפואיים. כדי לאפשר גישה נוחה, חלל הבטן ינופח על ידי פחמן דו חמצני, ובמהלך ההליך בלוטת האדרנל תנותק מאספקת הדם ותיכרת. בתום הניתוח הרופא יתפור או ידביק את החתכים ויחבוש אותם.
 

מתי ניתוח לפרוסקופי לא יתאים?

 

 
לשיטה הלפרוסקופית ישנם יתרונות רבים, ביניהם חתכים קטנים יותר ולכן זמן אשפוז והתאוששות קצרים לצד פחות כאבים. עם זאת גישה ניתוחית זו אינה מתאימה לכל מטופל. כך למשל יכול להיות שמטופלים הסובלים מעודף משקל, או מטופלים שעברו ניתוחים קודמים או חוו זיהומים ומחלות באזור האגן ימצאו כלא מתאימים לניתוח בשיטה זו. כמו כן יש לקחת בחשבון שבמהלך הניתוח יכול לעלות הצורך לעבור לניתוח בגישה הפתוחה וכתוצאה מכך לבצע חתך גדול יותר בבטן. ההחלטה על כך תתקבל בהתאם לשיקולי המנתח ולסיטואציות הנובעות מהניתוח, כמו למשל: דימום מסיבי או קושי להגיע אל האדרנל באמצעות הכלים הלפרוסקופים. בשיטה זו הגישה אומנם שונה אולם התוצאות זהות והן: ניתוק בלוטת האדרנל מאספקת הדם וכריתתה.
 

האם ישנם סיכונים וסיבוכים ואם כן, מהם?

 

 
כמו בכל הליך כירורגי גם לניתוח כריתת אדרנל ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים אליהם יש להיות ערים. אולם כדי למזער את אלו יש לעדכן את הרופא המנתח והמרדים בהיסטוריה הרפואית על מנת שיוכלו להתאים את הטיפול המתאים ביותר, על מכלול ההיבטים. מבחינה כירורגית הסיבוכים האפשריים הנם דימום, פגיעה באיברים סמוכים וזיהום. כמו כן יש לקחת בחשבון שגם הרדמה כללית אינה חפה מסיכונים אליהם כדאי להיות מודעים. פניה לרופא מומחה ולו ניסיון עשיר בניתוח אדרנל יכולה להקטין את הסיכון ולסייע לכם להרגיש מוכנים ורגועים יותר לקראת התהליך.
 

ד"ר איאן וייט – מומחה בלפרוסקופיה מתקדמת

 

 
עם השנים והניסיון בניתוחי לפרוסקופיה, נכנסו גישות מתקדמות אשר מטרתן להוביל לתוצאות טובות יותר. אחת מגישות אלו היא ביצוע ניתוחים לפרוסקופיים ללא חתכים ודרך פתחים טבעיים של הגוף. ד"ר איאן וייט מתמחה בשיטה זו כאשר הפתח בו הוא שימוש הנו פי הטבעת. השיטה נקראת TAMIS ויעילותה מוכחת: היא מקצרת את זמן ההחלמה והתאוששות, מקלה על הכאבים ואינה דורשת ביצוע חתכים משום סוג. כדי לבחון האם שיטה זו מתאימה גם למקרה שלכם, באפשרותכם ליצור קשר עם צוות המרפאה ולתאם פגישת ייעוץ.