לפרוסקופיה מתקדמת

 
לפרוסקופיה היא שיטת ניתוח המוכרת גם בשם "זעיר פולשני". במהלך הניתוח הרופא המנתח מבצע חתכים קטנים באזורים שונים על מנת להכניס לפרוסקופ ומכשור רפואי, לאפשר הדמיה של האיברים הפנימיים ולבצע ניתוח ללא חתך הבטן המסורתי. ישנם ניתוחים לפרוסקופיים מאוד מורכבים ולכן הם דורשים מהרופאים המנתחים הכשרה ומיומנות גדולה יותר. ניתוחים אלו נחשבים למאוד מתקדמים, ובנוסף הם מסייעים לשיפור דרמטי ברמת הכאבים וגם זמן ההתאוששות מהם הנו קצר יותר.
 

טכנולוגיות מתקדמות – הבסיס ללפרוסקופיה מתקדמת

 

 
תחום הרפואה מתפתח משנה לשנה וטכנולוגיות חדשות נכנסות לשימוש. גם בענף הכירורגיה, קדמה זו באה לכדי ביטוי. אם בתחילת דרכה הלפרוסקופיה הייתה תחום חדשני בו לא פעם הוטל ספק, התוצאות דיברו בעד עצמן וטכניקה זו הובילה למהפכה של ממש. היישום של הטכניקות הלפרוסקופיות דורש מיומנויות רבות אשר ברוב המקרים שונות בתכלית השינוי מן המיומנויות הנדרשות על מנת לבצע הליכים כירורגיים מסורתיים. כיום ישנם מנתחים רבים ולהם הכשרה בתחום וגישה זו הפכה לסטנדרט הזהב, גם בעת ביצוע הליכים מורכבים.
 

עם השנים הניסיון גדל ועמו גם האפשרויות הכירורגיות

 

 
הניסיון בלפרוסקופיה הוביל לפיתוחן של טכנולוגיות מתקדמות אשר יאפשרו את אותה מידת היעילות המתאפשרת בניתוחים הכירורגיים המסורתיים גם בטכניקת הזעיר פולשני. כתוצאה מכך פותח מכשור רפואי מתקדם לצד הכשרה מעמיקה יותר של הרופאים המנתחים. בין הטכניקות שכיום ניתן למצוא על שולחן הניתוחים: סיוע של רובוט במהלך הניתוח, SILS ניתוח לפרוסקופי בעל חתך יחיד, NOTES ניתוח אנדוסקופי בו נעשה שימוש בפתחים הטבעיים של הגוף ללא צורך בחתך ניתוחי. האחרונה כוללת בין היתר גם את טכניקת ,TAMISבמהלכה מבצעים ניתוחים שונים דרך פי הטבעת.
 

TAMIS – שיטה מתקדמת להסרת גידולים

 

 
(TAMIS (TRANS ANAL MINIMAL INVASIVE SURGERY היא טכניקה זעיר פולשנית בתחום לפרוסקופיה מתקדמת. באמצעות טכניקה זו ניתן לכרות גידולים ופוליפים ברקטום ללא הצורך בביצוע חתכים וללא כאבים במהלך ההחלמה, והיא מאפשרת למנתחים לבצע הליכים כירורגיים דרך פי הטבעת. עד השימוש בשיטה זו התמודדות עם גידולים סרטניים ופוליפים דרשה ביצוע חתכים גדולים וכריתה נרחבת של החלחולת (הרקטום). הליך הניתוח היה מאוד מורכב וכתוצאה מכך גם כרוך בתופעות לוואי, תקופת החלמה ארוכה, הפרעות תפקודיות, לעיתים גם בעיות במהלך ההתרוקנות או בתפקוד המיני.
 

התפתחות השיטה לאורך השנים

 

 
בעבר חולים אשר אובחן אצלם גידול סרטני במצב מתקדם או פוליפים גדולים הוחלט על ביצוע כריתה באמצעות ניתוח. במקרים מסוימים הייתה זו כריתה חלקית ובמקרים אחרים הייתה זו כריתה מלאה. אצל חולים אשר הגיבו טוב לטיפולים כימותרפיים וטיפולי קרינה והגידול הצטמצם, כן היה אפשר לשקול כריתה מקומית דרך פי הטבעת, במידה והתנאים אפשרו זאת. הגישה של כריתה דרך פי הטבעת קיימת כבר שנים רבות, אולם המכשור הרפואי המתקדם לא היה זמין ולכן היא הייתה מוגבלת. במקרים מסוימים לא נכרתו גידולים מסוימים עקב תנאים לא נוחים או ששולי הגידול לא נכרתו כראוי ולכן השימוש בגישה זו לא היה מיטבי.
 

היתרונות של לפרוסקופיה מתקדמת בניתוחים

 

 
במהלך השנים כדי לייעל את השימוש בטכניקה המקומית פותחה מערכת אופטית ששיפרה את תוצאות הניתוח במידה ניכרת. עם הזמן נכנסה לתמונה טכניקת TAMIS ועמה בשורה חדשה לענף, טכניקה זו נותנת מענה לכל החסרונות שצוינו לעיל ומאפשרת לעשות שימוש בציוד לפרוסקופי רגיל. הטכניקה משלבת מערכת אופטית מתקדמת וגמישה הנותנת גישה לגידולים החל מפי הטבעת והרקטום ועד כ- 15 ס"מ עומק. כמו כן גישה זו מאפשרת זווית צפייה של 360 מעלות, כריתה יסודית של הגידול, תפירת המעי ללא ביצוע חתכים בטניים, החלמה מהירה יותר, אשפוז קצר ומינימום כאבים.
 
ד"ר איאן וייט הנו כירורג בכיר המומחה בלפרוסקופיה מתקדמת ואחד הרופאים היחידים בארץ שמשמש בגישת TAMIS.