מה זה פיסטולה אנאלית?

 
פיסטולה מוכרת גם בשם "נצור" (המונח העברי). מדובר בתעלה קטנת ממדים שנעה בין התעלה האנאלית (פי הטבעת) לבין העור העדין שמצוי בסמוך לפתח מערכת העיכול. פה נציין שקיימים כמה סוגים של פיסטולות. יש כאלו שמורכבות מתעלה בודדת ויש כאלו שמורכבות ממספר תעלות מפוצלות, כאשר חלקן קשורות לשריר הטבעתי, והן כבר מצריכות ניתוח מעט יותר מורכב.
 

היכרות ראשונית

 

 
לפיסטולה קיים פתח פנימי וחיצוני. הפתח הפנימי מצוי בפי הטבעת ואילו הפתח החיצוני מצוי בעור, כאשר המחילה עשויה להיות שטחית ובאותה נשימה גם עמוקה, ואף יש מקרים שבהם אנשים סובלים מיותר מפיסטולה בודדת. המראה של פיסטולה מזכיר ריבוי חורים על פני שטח העור וכשהוא מצוי בפי הטבעת, לא רק שעלולים לדמם בעת עשיית הצרכים, אלא גם לחוש כאב מציק. עם זאת, לא כל מקרה מצדיק פנייה לרופא, אך גם כשברור שצריך לפנות לרופא (ובהקדם), רבים בוחרים להתעלם ולהדחיק, כי הם אינם יודעים למי ניתן לפנות.
 

פנייה לעזרה

 

 
יש מקרים שבהם אנטיביוטיקה עשויה לסייע ואף למזער את ההפרשה מהפיסטולה, אך היא אינה יכולה לסגור את המחילה, ועל כן ברוב המקרים אין להתחמק מניתוח. מתי מחלחלת ההבנה שיש להתגבר על הבושה ולפנות לרופא מומחה? כאשר מופיעים הסימנים הבאים:

1. בעת עשיית הצואה מופיעה הפרשה של דם, או מוגלה.

2. חשים גירוי בלתי נעים סביב פי הטבעת.

3. חשים בכאב חד שמחמיר בעת תנועה, ישיבה, שיעול וכמובן שבעת מתן צואה.
 

למי פונים?

 

 
מי שמקבל החלטה לפנות לרופא מקצועי בעקבות פיסטולה אנאלית, צריך להבין מהי הכתובת, ועל כן טוב לדעת שכמו בכול מקרה אחר, ניתן לפנות תחילה אל רופא המשפחה, ואם הוא יימצא צידוק, הוא יפנה לרופא מומחה כגון פרוקטולוג (רופא מומחה למחלות בפי הטבעת).
 

פרמטרים משפיעים

 

 
יש כמה סיבות שעשויות להוביל לבעיה. הסיבה השכיחה ביותר הינה סתימה של בלוטות אשר מצויות בתעלת פי הטבעת. בנוסף, נמצא שמחצית מחולי קרוהן עשויים לסבול מכך ואף חלק משמעותי של נשאי נגיף HIV. כמו כן, אנשים רבים שלקו במורסה (פצע קטן שמכיל הצטברות מוגלה) בפי הטבעת עשויים לסבול מפיסטולה (כל עוד הם לא טיפלו כראוי בבעיה) וגם אנשים שלקו במגוון מחלות מעי. באופן כללי התופעה בעיקר שכיחה אצל גברים בני 20 - 40, אך הסבירות נחשבת יחסית נמוכה: רק כשני אנשים מכל 10,000 איש לוקים בה.
 

הליך הטיפול

 

 
לאחר שסובלים מהבעיה ואף פונים לרופא, מוטב להבין מראש מהו הליך הטיפול, כאשר פה נציין שאין לחכות שהבעיה תחלוף לבדה, פשוט כי ברוב המקרים אין זה יעזור. טיפול בבעיה לרוב מצריך ניתוח, אך לא אשפוז. בנוסף, הניתוח עשוי להוביל למגוון סיבוכים, כגון הישנות של הבעיה (ב21% מהמקרים), זיהומים ואי שליטה מלאה על סוגר פי הטבעת, ועל כן חשוב לפנות למומחה בתחום.
 
 

חשיבות ייעוץ מקדים

 
חשוב להבין שסוג הניתוח מותנה במיקום הפיסטולה ביחס לפי הטבעת. מדוע? כיוון שיש להיעזר בתעלה, כך שתסייע להחלים באופן אידאלי - מהפנים לחוץ. במקרה שבו הפיסטולה עמוקה, ייתכן שניתוח יחיד אינו יספק, אלא יתבצעו מספר ניתוחים משלימים, וזאת בכדי למזער פגיעה בסוגר פי הטבעת. אי לכך, לפני ניתוח יש להתייעץ עם רופא מומחה, ולו בכדי שיאפיין נכונה את הבעיה, ינתח במקצועיות ועל מנת שייבחר בטכניקה הרצויה, כי בין היתר קיימות טכניקות חלופיות, כגון סגירת התעלה באמצעות משתל ביולוגי ואף חיתוך התעלה במיקום ספציפי.