ניתוחי המעי הגס

 
ניתוחי המעי הגס הנם הליך בתחום הרפואה הכירורגית קולורקטלית ובמהלכו המנתחים מבצעים פעולות שונות ומגוונות החל באבחנות ועד טיפול בחולים הסובלים מחלות המעי הגס, פי הטבעת והרקטום. בין המחלות בהן ניתן לטפל במסגרת ניתוחים אלו נמצאות:

  • סרטן המעי הגס, האנוס והרקטום
  • מחלות מעי דלקתיות כמו קוליטיס כיבית וקרוהן
  • מחלת סעיפים של המעי הגס
  • מחלות פי הטבעת לרבות פיסורות, פיסטולות וטחורים
  • בקעים, כיסי מרה, טחול ואדרנל
  • הפרעות תנועתיות של רצפת האגן והמעי הגס כמו עצירות, צניחת רקטום או הפרעות בהתרוקנות
 

מהן השיטות הקיימות לניתוח מעי גס?

 

 
ישנם סוגים שונים של ניתוחי מעי גס וכן מגוון גישות כירורגיות לביצוע ניתוחים אלו, החל בגישה פתוחה, דרך הגישה הלפרוסקופית (זעיר פולשנית) ועד הגישה הרובוטית. היות ולא כל גישה מתאימה לכל מטופל, על הרופא לבחון את ההיסטוריה הרפואית ולבצע את הבדיקות הנדרשות. במידה ושלושת הגישות מתאימות, המטופל יוכל לבחור בטכניקה העדיפה עליו, זאת לאחר התייעצות רפואית כמובן. יש להבין כי ההבדל בין השיטות השונות טמון בגישה אל המעי, כך שגם אם הרופא ניגש את הניתוח באופן שונה, בפועל הוא יבצע את אותן הפעולות עבורן הוחלט על ניתוח מלכתחילה.
 

הטכניקה הפתוחה - Open Surgery

 

 
הטכניקה הפתוחה היא הגישה הניתוחית המסורתית כאשר מדובר בהליך שכיח למדי בישראל. ניתוח זה מבוצע תחת הרדמה מלאה ומטרתו טיפול וריפוי סרטן המעי הגס. במהלך הניתוח הרופא מבצע חתך בבטן התחתונה ודרך החתך למעשה מבצע את כל הפעולות השונות. לגישה זו ישנם יתרונות כדוגמת גישה קלה ונוחה יותר למנתח וכן השגת שליטה במצבם של מטופלים אשר עברו הליכים ניתוחים קודמים בחלל הבטן, או לחלופין מטופלים שיש להם גידולים נוספים.
 

הגישה הלפרוסקופית - Laparoscopic Surgery

 

 
הגישה הלפרוסקופית מוכרת גם בשם "זעיר פולשנית" והיא חולשת על תחומים רבים לרבות על ניתוחי מעיים. במהלך הניתוח הרופא המנתח פותח נקבים זעירים בחלל הבטן דרכם מכניס כלי ניתוח ארוכים, לצד מצלמה משוכללת. המצלמה משדרת למסך טלוויזיה את החלל הפנימי של הבטן באיכות גבוהה וכך הרופא מבצע את הפעולה הניתוחית והטיפול. לגישה זו ישנם יתרונות רבים ביניהם הקטנת הטראומה כתוצאה מהניתוח, תוצאות אסתטיות יותר מבחינה קוסמטית, הקטנת זמן הניתוח ותקופת האשפוז ואיבוד דם קטן יותר במהלך ההליך הניתוחי.
 

הגישה הרובוטית - Robot-Assisted Laparoscopic Surgery

 

 
גישה זו לכריתת מעי הנה חדישה יחסית בתחום ניתוחי המעי הגס והיא נערכת באמצעותו של רובוט הקרוי דה וינצ'י. כמובן שהרובוט מהווה כלי עזר בלבד לרופא המבצע את הניתוח והוא פועל באופן מדויק בהתאם להנחיותיו. בעזרת מצלמת הרובוט הרופא יכול לראות את התמונה המלאה, שכן הצילום נעשה באיכות מאוד גבוהה, על כן אזורים שבעבר היו נסתרים מן העין זוכים לחשיפה יותר גדולה. בנוסף לרובוט יש 4 זרועות היכולות לבצע פעולות ותנועות מורכבות במיוחד.
 

ד"ר איאן וייט – מומחה בלפרוסקופיה מתקדמת

 

 
בתחום הרפואה ובכלל זה בתחום ניתוחי מעי גס, אחת לתקופה נולדות שיטות וטכניקות חדשות אשר משנות את המפה ונחשבות למילה האחרונה בתחום. אחת משיטות אלו היא הלפרוסקופיה המתקדמת. מדובר בגישה ניתוחית חדשה ומתקדמת הנקראת tamis ובבסיסה מבוצעים ניתוחי המעי הגס דרך פי הטבעת. ביגוד לשיטות אחרות בהן החתכים מבוצעים בצדי הבטן (קטנים או גדולים ככל שיהיו), גישה זו כוללת את החדרת המצלמה היא דרך פי הטבעת, מה שמייתר את הצורך בביצוע חתכים. במהלך הניתוח הרופא המנתח מוציא את הגידול או הפוליפ בהליך אשר אינו דורש התאוששות קשה ואינו מצריך כריתה של הרקטום, ולו יתרונות בולטים.
 
ד"ר איאן וייט הוא רופא בעל התמחות ייחודית בתחומו. הוא עובד ככירורג בכיר במחלקה כירורגית ב' בבית חולים מאיר בכפר סבא, במרפאת אסותא בתל אביב ובמכבי שירותי בריאות. בין תחומי התמחותו: כירורגיה כללית עם תת התמחויות בכירורגיה של המעי הגס, כירורגיה לפרוסקופית ופרוקטולוגיה.