ניתוחי כיס מרה

 
מיקומו של כיס המרה בגוף הוא תחת צדו הימני של הכבד. צורתו כאגס ותפקידו הוא לאגור את נוזל המרה אותו הכבד מייצר. נוזל זה מיועד לסיוע בעיכול המזון ובכלל זה שומנים, הוא משוחרר לאחר הארוחות מכיס המרה, עובר דרך התריסריון ומגיע אל הכבד. כאשר תפקודו לקוי הדבר הרה גורל ומשפיע על תהליכי העיכול השונים של הגוף.
 

מהם הגורמים לתפקוד לקוי של כיס המרה?

 

 
מחלות כיס המרה מאופיינות ברובן עם היווצרות של אבנים בכיס המרה ובדרכי המרה. אבנים אלו נוצרות כתוצאה מגיבוש מלחי מרה וכולסטרול והן עלולות להוביל לחסימה. חסימת כיס המרה תבוא לכדי ביטוי בכאבי בטן מאוד חזקים, הקאות, חום ודלקות. במקרים חמורים יותר יחסם צינור כיס המרה הראשי, דבר העלול לגרום להתפתחותה של צהבת ולחסימה של הכבד. למרות שאבנים בכיס המרה זו תופעה שכיחה אצל 10 עד 20 אחוזים מכלל האנשים, רק אחוז קטן יפתח סיבוך אשר ידרוש התערבות כירורגית.
 

אבחון ודרכי טיפול

 

 
כדי לאבחן אם ישנן אבנים בכיס המרה הרופא יבצע בדיקת אולטרה סאונד. יש לציין כי במידה ותוצאות הבדיקה יהיו לחיוב, יידרש טיפול, שכן אבנים בכיס המרה אינן חולפות מעצמן. במקרים קלים, שינוי תזונתי יספיק. במקרים אחרים יהיה צורך גם בטיפול תרופתי. כאשר מדובר במקרה חמור, יהיה צורך בניתוח לכריתת כיס המרה. במהלך הניתוח נוזל המרה יוזרם ישירות מהכבד אל התריסריון, כך שפעולת העיכול לא תפגע. על פי רוב גישת הניתוח תהיה לפרוסקופית, כאשר ניתוח כיס המרה נחשב לאחד הניתוחים השכיחים ביותר בתחומי הכירורגיה הכללית ועל כן אחוזי הצלחתו גבוהים.
 

כיצד מתבצעים ניתוחי כיס המרה?

 

 
מטרת הניתוח היא לנתק את כיס המרה מאספקת הדם ולכרות אותו, לשם כך, המנתח יבצע חתכים קטנים באזור הבטן והטבור ויכניס את כלי הניתוח. אחד מכלי הניתוח הוא לפרוסקופ, זהו מכשיר צינורי ארוך ובקצהו מצלמה ומקור אור. בעזרת הלפרוסקופ המנתח יכול לראות את פנים חלל הבטן והאיברים השונים ולבצע הליכים כאלו ואחרים. כדי שהגישה תהיה נוחה יותר, חלל הבטן ינופח באמצעות גז פחמן דו חמצני. הגישה הלפרוסקופית אינה מתאימה לכל מטופל וכדי להחליט האם זו הגישה המתאימה לכם, על הרופא להכיר את ההיסטוריה הרפואית שלכם ולבצע בדיקות בהתאם למצבכם ולתסמינים עליהם הנכם מתלוננים.
 

ניתוח בגישה הפתוחה

 

 
שיטה נוספת של ניתוחי כיס המרה היא השיטה הפתוחה. שיטה זו כוללת ביצוע חתך גדול הנע בין 10 ל-15 ס"מ באזור הבטן. בעזרת החתך המנתח מקבל גישה ישירה אל כיס המרה, מנתק אותו מאספקת הדם באמצעות סכין כירורגית משוכללת ומבצע את הכריתה. ניתוח בגישה פתוחה יתאים למטופלים הסובלים מעודף משקל או שחוו ניתוחים קודמים באזור הבטן, בהתאם לשיקול דעתו של הרופא. כמו כן ייתכן ובמהלך הניתוח הלפרוסקופי יוחלט על מעבר לשיטה הפתוחה, אם בשל דימום ואם בשל היעדר גישה נוחה לאזור כיס המרה המקשה על השלמת ההליך.
 

פניה לרופא מומחה – תנאי חשוב להצלחת ההליך

 

 
ניתוחי כיס המרה אומנם מאוד שכיחים בתחום הכירורגיה הכללית, אולם כמו כל ניתוח פולשני הם אינם חפים מסיכונים, אם בשל ההליך עצמו ואם בשל ההרדמה. לכן חשוב לפנות לכירורג מומחה אשר שמו הולך לפניו. ד"ר איאן וייט הנו כירורג מומחה בתחומו אשר לו ניסיון רב בניתוחי לפרוסקופיה. בנוסף הוא בין היחידים בארץ אשר מבצע ניתוחי לפרוסקופיה מתקדמת בשיטת TAMIS, במהלכה הכלים הרפואיים מוחדרים לגוף דרך פתח פי הטבעת, ללא חתכים. ד"ר איאן וייט הוא כירורג בכיר בבית חולים אסף הרופא בכפר סבא, וכן עובד במרפאת אסותא בתל אביב ובמכבי שירותי בריאות.