ניתוחי רקטום

 
הרקטום נמצא בחלקו התחתון של המעי הגס והוא משמש לאחסון הצואה טרם ההתרוקנות. הרקטום הוא צינור ולו קיבולת גדולה ודפנות שריריות וכאשר הוא מתמלא, מופעל לחץ על הדפנות והן גורמות לפי הטבעת להיפתח ולרוקן את הצואה שהצטברה בפנים. כל עוד המנגנון הזה פועל כשורה אין בעיה, אולם מחלות ופגיעות ברקטום עשויות להוביל לצורך בטיפול, ולעיתים גם להתערבות כירורגית.

בין המחלות והבעיות הקשורות אל הרקטום ניתן למצוא:

  • סרטן
  • כיסים במעי הגס
  • מחלות דלקתיות של המעיים כמו מחלת קרוהן
  • פציעות שונות
  • חסימות מעיים
  • איסכמיה
  • ועוד
 

מהם הטיפולים הקיימים להתמודדות עם מחלות והפרעות בפעילות הרקטום?

 

 
כאשר מתמודדים עם מחלה או בעיה ברקטום, יכול מאוד להיות שהאפשרות הניתוחית תהיה בלתי נמנעת. במהלך הניתוח תתבצע כריתה של חלק מהמעי או מהרקטום וטיפול בפעולת הרקטום שנפגעה. במקרים חמורים יותר המטופל יאלץ לעבור כריתה מלאה של הרקטום והמעי הגס בהליך רפואי על שם מיילס. מלבד הניתוח ישנם מקרים בהם המטופלים יאלצו ליטול תרופות למשך כל החיים על מנת לטפל במחלה כמו למשל בדלקות מעי הגס או לחולים הסובלים ממחלת קרוהן. במקרים של סרטן, הכריתה תתבצע בהתאם למיקומו וגודלו של הגידול ובמקביל, המטופלים יזדקקו גם לטיפולי הקרנות וכימותרפיה.
 

כיצד מבוצעים ניתוחי רקטום?

 

 
במקרים מסוימים יוחלט על התערבות כירורגית לשם טיפול במחלות ובפגיעות ברקטום. אופן הניתוח תלוי בסוג הבעיה, ובמידה ומדובר בגידול, בגודלו ובמיקומו. כמו כן האפשרות הנבחרת תלויה בהיקף הטיפול הנדרש. הליכים קלים יותר יבוצעו במקרים בהם יש צורך בהסרת גידולים ופוליפים אשר מיקומם קרוב לפי הטבעת. או אז תהיה הבחירה בהליך זעיר פולשני הנקרא פוליפקטומי (Polypectomy) המבוצע דרך פי הטבעת בעזרת השיטה הלפרוסקופית, ללא חתכים בטניים או עוריים. במקרים מורכבים יותר, כמו למשל גידולים סרטניים מתקדמים, יתכן ויוחלט על שיטת הניתוח המסורתית. הליך זה כולל ביצוע חתך ומבוצע תחת הרדמה מלאה. הניתוח יתנהל בהתאם למיקומו של הגידול ברקטום, כאשר לאחר ההחלמה לא צפויות בעיות בתפקוד הרקטום או בתפקוד פי הטבעת.
 

ניתוח על שם מיילס

 

 
ניתוח על שם מיילס יהיה ההליך הנבחר במקרים מסובכים ונרחבים של כריתת גידולים בשליש התחתון של הרקטום. במהלך הניתוח המנתח יכרות הן את הגידולים והן את הסוגרים ואת פי הטבעת, כאשר לאחר ההחלמה המטופל יאבד שליטה על מתן צואה ויזדקק לקולוסטומיה קבועה. אל הפתח הקבוע יחבר המנתח שקית לאיסוף צואה הנקראת סטומה ובמקביל המטופל יעבור טיפולים נוספים למיגור המחלה. ניתוח זה מתבצע תחת הרדמה מלאה.
 

לפרוסקופיה מתקדמת – שיטת tamis

 

 
tamis זו שיטה חדישה בתחום הכירורגיה המשמשת גם לניתוחי רקטום. במהלכה הרופא המנתח מוציא את הגידול או הפוליפ ללא כריתת הרקטום. שיטה זו מקלה על שלבי ההתאוששות לאחר הניתוח ואינה דורשת ביצוע חתכים. בדומה לניתוחי לפרוסקופיה (זעיר פולשני) במהלך הניתוח המנתח מחדיר לפרוסקופ אשר בקצהו מצלמה וכך מבצע את הסרת הפוליפ או הגידול. עם זאת כאן הגישה אל האזור הנגוע מתבצעת דרך פי הטבעת ולא דרך צדי הבטן, כמו בניתוח רגיל.
 
ד"ר איאן וייט הוא כירורג בכיר המומחה בכירורגיה כללית ובעל תת התמחות בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת, בכירורגיה של המעי הגס ובפרוקטולוגיה .במהלך שנות עבודתו ביצע כמעל 4000 ניתוחים, ביניהם ניתוחי מעי דק, מעי גס, ניתוחי רקטום ואיברים בחלל הבטן, כולל ניתוחים אונקולוגים. ד"ר איאן וייט הנו כירורג בכיר במחלקה כירורגית ב' בבית חולים מאיר בכפר-סבא, הוא מוביל את תחום הכירורגיה של מחלות מעי דלקתיות בבית החולים ומציע למטופליו את ההזדמנות להתגבר על בעיות פוליפים וגידולים ללא הצורך בכריתת רקטום וביצוע חתכים.