ניתוח במעי הדק

 
מחלות מעי מורכבות או פציעות קשות עשויות להוביל להתערבות כירורגית ולהחלטה על ניתוח כריתה. למרות ששלמותו של המעי הינה קריטית וחיונית להליכי פירוק המזון וספיגתו בגוף, גם לאחר הניתוח תהליכים אלו יוכלו להתבצע. ישנן כמה סיבות שכיחות לביצוע ניתוחי מעי ביניהן:

  • גידול במעי הדק
  • חסימת כלי דם
  • חסימת מעיים
  • מחלות מעי דלקתיות אוטואימוניות כמו מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית
 

השיטות הניתוחיות לניתוחי מעי דק

 

 
בחירת שיטת הניתוח תלויה במשתנים רבים ביניהם סוג המחלה, מצבו של החולה, התמחותו של המנתח ומיומנויותיו. על פי רוב ניתוחי המעי הדק יכולים להתבצע בשיטה המסורתית שנקראת "השיטה הפתוחה". במהלכה המנתח מבצע חתך בחלל הבטן כדי לקבל גישה ישירה לאזור המטופל. שיטה זו הנה מאוד פופולרית ומבוצעת חדשות לבקרים. שיטה נוספת היא הזעיר פולשנית. השיטות הזעיר פולשניות נחלקות לשני סוגים עיקריים והם לפרוסקופיה והשיטה הרובוטית.
 

ההבדלים בין הגישות

 

 
השיטות הזעיר פולשניות מאפשרות למנתחים להימנע מביצוע חתכים גדולים בחלל הבטן. בשיטת הלפרוסקופיה הרופא מבצע מספר נקבים קטנים בדפנות הבטן ומחדיר דרכם ציוד ניתוחי זעיר הכולל גם מצלמה. המצלמה מצלמת את האזור המטופל והרופא מבצע פעולות בעזרתה. שיטה נוספת אשר מיושמת בבתי חולים רבים היא השיטה הרובוטית. גם כאן מבוצעים חתכים בדופן הבטן על מנת להחדיר מצלמת תלת ממד המראה את האיבר המנותח ומאפשרת לבצע את הניתוח בצורה מדויקת יותר ולהציע תוצאות מיטביות יותר למטופלים.
 

הידעת? כיום ניתן לבצע הליך כירורגי במעי ללא חתכים

 

 
למרות השיטות המתקדמות שקיימות, אחד החששות אשר מלווים את המטופלים הוא תקופת ההתאוששות. לא פעם בשל החתכים, תקופת ההתאוששות ארוכה יותר ומלווה בכאבים רבים. את זאת ד"ר איאן וייט יכול לפתור, באמצעות התמחות ייחודית לתחומו הנקראת לפרוסקופיה מתקדמת. שיטה זו גם מוגדרת כזעיר פולשנית, אולם בניגוד לשיטות אחרות, כאן הרופא המנתח אינו מבצע חתכים כדי לקבל גישה לאזור המטופל. את המצלמה והמכשור הרפואי, המנתח מחדיר דרך פי הטבעת ובכך מקל על זמן ההחלמה. העובדה שאין חתכים מאפשרת התאוששות יותר מהירה, כאשר תוצאת הטיפול בבעיה הרפואית הנה זהה.
 

מה חשוב לדעת לפני ניתוח במעי הדק?

 

 
גם כששיטת הטיפול הנה מתקדמת והרופא מומחה בתחומו עדיין ישנו גורם סיכון בכל ניתוח. לכן יש להקפיד לבצע את הוראות ההכנה לניתוח בהתאמה למצב האישי והבריאותי שלכם. על מנת שהתוצאה תהיה מוצלחת רצוי להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים או מעישון החל מחודשיים לפני הניתוח. כמו כן חשוב להקפיד על תזונה נכונה ובריאה, על ביצוע פעילות גופנית ותרגילי נשימה ועוד. לעיתים הרופא ימליץ גם על התייחסות ספציפית כמו למשל ניקוי מעיים או הימנעות מתרופות מסוימות בתקופה הקודמת לניתוח.
 

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים?

 

 
ניתוח המעי הדק אינם חפים מסיכונים ולמעשה ניתוחי כריתת מעי הנם בעלי שיעור סיבוכים משמעותי. בין הסיכונים הקיימים, הסיכון העיקרי הוא פתיחה של חיבור המעיים, דליפה של צואה אל חלל הבטן וזיהום כתוצאה מכך. סיכונים אפשריים נוספים הם: הצטלקויות שעלולות להוביל בעתיד לחסימת מעיים, נמק במעי וסיבוכים הנוגעים לניתוח עצמו כמו זיהום בפצע הניתוח, דימומים ועוד. באופן כללי יש להתאים בין שיטת הניתוח לבין החולה תוך התייחסות לגילו, מצבו הרפואי, סיבת הפגיעה במעי ועוד. השימוש בשיטה ניתוחית מתקדמת כמו לפרוסקופיה מתקדמת מאפשרת למזער את שיעור הסיבוכים מהניתוח, להקל על זמן ההחלמה ולהגיע אל התוצאה האופטימלית לטיפול.
 
ד"ר איאן וייט הוא מומחה בכירורגיה ולו תת התמחויות בכירורגיה של המעי הגס, כירורגיה לפרוסקופית ופרוקטולוגיה. לזכותו ניסיון רב בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת לניתוחי מעי דק, לטיפול במחלות מעי דלקתיות. ד"ר איאן וייט מוביל את תחום הכירורגיה של מחלות מעי דלקתיות (IBD) בבית החולים מאיר ומנהל מרפאה בתחום זה.