פוליפים

 
פוליפים הנם גושים בודדים או רבים הנמצאים במעי הגס, גודלם נע בין מ"מ עד ס"מ והם גדלים אל תוך חלל המעי. על פי רוב הימצאותם של פוליפים בגוף הנה טבעית וברוב המקרים נוכחותם אינה מזיקה. כאשר הפוליפים קטנים אין כמעט סממנים וכדי לאבחן נדרשת בדיקה. כאשר הם גדולים הם עשויים לגרום לדימום, להשפיע על צמיגות הצואה, כמו גם על תדירות מתן הצואה. בנוסף קיים סיכוי שגידולים אלו יהפכו לסרטניים ויובילו לסרטן המעי הגס.
 

מהם גורמי הסיכון לפוליפים?

 

 
הגורם העיקרי לפוליפים הוא שילוב בין נטייה גנטית לבין אורח חיים. למעשה הפוליפים מופיעים אצל כל האנשים, אולם אצל אנשים מסוימים ישנו סיכון שהם יהפכו לממאירים ושיתפתח סרטן המעי הגס. בין גורמי הסיכון נמצאים אלו הבאים:

  • גיל – ברוב המקרים פוליפים מופיעים בעיקר אצל אנשים מעל גיל חמישים. על כן בגילאים אלו מומלץ ורצוי לעבור בדיקות תקופתיות.
  • משקל – המשקל גם הוא מהווה גורם סיכון כאשר משקל גבוה מגביר את הסיכוי להופעתם של פוליפים. גם היעדר פעילות גופנית או אורח חיים לא אקטיבי תורמים לכך.
  • עישון וצריכת אלכוהול – פוליפים מופיעים בעיקר אצל אנשים מעשנים. כמו כן גם שתיית אלכוהול עלולה להגביר את הסיכון ואף להשפיע על כמות הפוליפים.
  • גנטיקה – במידה ואחד מבני המשפחה סובל מפוליפים כדאי להיבדק, שכן על פי הסברה קיים גורם תורשתי להופעתם של פוליפים.

בנוסף יש לציין כי קיים גם קשר בין תזונה לבין פוליפים ולרוב תזונה שאינה כוללת סיבים ועשירה בשומנים מגבירה את הסיכון להופעתם.
 

סוגי פוליפים

 

 
ישנם שלושה סוגים עיקריים של פוליפים:

  • אדנומות – סוג זה הוא הנפוץ ביותר בשני שליש מהמקרים. זהו סוג שפיר לרוב, אשר באחוז קטן מהמקרים הופך לממאיר.
  • פוליפ היפרפלסטי – סוג זה של פוליפים יאובחן בשליש מהמקרים והוא מאופיין עם צמיחה מרובה. פוליפים היפרפלסטים מופיעים במעי הגס וברקטום ולרוב הם אינם ממאירים.
  • פוליפ אינפלמנטורי – סוג זה של פוליפים מופיע כתגובה למחלות מעי דלקתיות כמו למשל קרוהן. הם לרוב אינם מזיקים אולם בשילוב עם מחלת מעי גובר הסיכון למחלת הסרטן.
 

ביצוע בדיקות סקר ובדיקת קולונוסקופיה

 

 
הימצאותם של פוליפים במעי אינה בהכרח גורמת לתופעות לוואי, במיוחד כאשר כמותם קטנה. מכאן ההמלצה לעבור בדיקות סקר תקופתיות החל מגיל 50. ישנם מקרים בהם הפוליפ יכול להפוך משפיר לממאיר ולכן הסרתם בשלב מוקדם יכולה למנוע את מחלת הסרטן במעי. מלבד בדיקות סקר מומלץ לעבור בדיקת קולונוסקופיה. בדיקה זו מבוצעת באמצעות החדרת קולונוסקופ אל פי הטבעת והתבוננות בכל חלל הרקטום, המעי הגס והמעי הדק על ידי מצלמה זעירה. באמצעות הבדיקה ניתן לאתר פוליפים ולבצע כריתה שלהם. לאחר הכריתה שולחים את הפוליפים לבדיקת מעבדה על מנת לאפיין את סוגם, לבדוק אם הם ממאירים ולהחליט על המשך הטיפול.
 

באילו מקרים יהיה צורך בניתוח?

 

 
כאשר הפוליפים מאוד גדולים יש להסירם בניתוח ובכך למנוע מהם להתפתח למחלת סרטן במעיים. כדי להימנע מכך ולמזער את הסיכון מומלץ כי כל בן אדם שעבר את גיל 50 יבצע בדיקות סקר וקולונוסקופיה. במידה וקיימת נטייה תורשתית במשפחה, רצוי וכדאי לעבור את הבדיקה כבר לפני גיל 50 ולהיות במעקב רפואי. בין אם הנכם זקוקים לניתוח ובין אם לייעוץ רפואי מטעם מומחה בתחום, ד"ר איאן וייט יכול לספק לכם מענה מקצועי. ניסיונו ככירורג הנו עשיר ובמהלך שנות עבודתו ביצוע אלפי ניתוחים. כמו כן הוא מומחה יחיד בתחומו בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת לניתוחי מעי דק, מעי גס, רקטום ואיברים בחלל הבטן, כולל ניתוחים אונקולוגיים, שיטה זו כוללת את החדרת המכשור הרפואי דרך פי הטבעת, ללא התאוששות קשה, ללא כריתת הרקטום וללא הצורך בביצוע חתכים.